ОСББ – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Яка у Варві ситуація довкола ОСББ? Скільки взагалі людей мають уявлення про механізм створення ОСББ? Чи багато жителів Варви можуть хоча б розшифрувати абревіатуру ОСББ? На ці та інші питання спробую дати зрозумілу та максимально вичерпну відповідь.


Держава, усвідомивши, що не в змозі утримувати застарілий житловий фонд, приймає Закон №417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (надалі Закон). Тепер мешканці багатоквартирних будинків стали фактичними співвласниками не лише своєї квартири, а й усього будинку (під’їзди, горище, підвали) та прибудинкової території.

Таким чином органи місцевого самоврядування повністю «умили руки» від Вашого будинку. Ліквідувати будь-яку надзвичайну ситуацію, яка трапляється (затопило підвал, потік дах, прорвало труби тощо), мають самі жителі, які є співвласниками будинку.

Так як Законом скасовано поняття «балансоутримувач», КП «Господар» знімає зі свого балансу усі багатоквартирні будинки Варви, цим самим поклавши обов’язки по утриманню будинків на самих жителів. І всі проблеми (затоплений підвал чи стара покрівля даху) тепер лягли на плечі мешканців будинку. Якщо раніше Ви хоча б надіялись, що ось настануть кращі часи і КП «Господар» замінить покрівлю даху Вашого будинку, то тепер Ви маєте сподіватись лише на власні сили та вміння самоорганізуватись. Виникає логічне питання: що ж робити? Як людям надалі управляти своїм будинком?

В Законі визначені три форми управління будинком, одну з яких повинні обрати мешканці на зборах:

1. ОСББ. Є найефективнішим механізмом управління будинками.

2. Управління самими співвласниками.

3. Мешканці заключають договір з управителем.

Закон вже більше року як діє, але на практиці результати залишають бажати кращого. Що ж гальмує процес створення ОСББ у Варві?

На мою думку, основною причиною є небажання співвласників будинку брати на себе відповідальність. Не менш важливим фактором стримання процесу створення ОСББ є недостатня поінформованість населення.

Особисто Ви вважаєте себе достатньо поінформованими? То чому ж наша місцева влада не спонукає людей створювати ОСББ?

А далі читаємо дуже уважно.

Для того, щоб організувати управління багатоквартирним будинком перше, що потрібно зробити - провести збори співвласників (тобто мешканців) будинку. І саме на цьому першому кроці Типовий договір про створення ОСББ «ламає крила» усім співвласникам багатоквартирних будинків. За новим законодавством у зборах приймають участь та голосують люди в залежності від площі їхніх квартир. А щоб провести збори треба знати сумарну площу будинку, а також площу кожної квартири. Всі ці дані є в технічній документації.

В Законі чітко прописано, що балансоутримувач (у Варві це КП «Господар») має передати жителям технічну документацію на будинок, якщо будинок знімається з балансу. Якщо така документація відсутня – виготовити її за свій рахунок.

Можливо, згідно актів виконаних робіт (які є частиною технічної документації) у Вашому будинку комунальним підприємством «Господар» за всі роки було виконано стільки робіт, що Вам й не снилося, але в дійсності майже нічого не було зроблено. Між іншим, якщо були акти виконаних робіт – значить і кошти на виконання цих робіт виділялись.

Не маючи технічної документації жителі навіть не зможуть розпочати проведення зборів (без документації такі збори не будуть законними).

А тепер поглянемо, як мало б бути.

1. Місцева влада має створити нормальний ринок комунальних послуг, щоб існувала конкуренція, а не монополіст (КП «Господар» - єдине у Варві комунальне підприємство). Конкуренція – це дешевші та якісніші послуги.

2. Місцева влада повинна провести ефективну інформаційну кампанію щодо форм управління багатоквартирними будинками та механізмів такого управління.

3. Місцева влада має проводити для майбутніх управителів спеціальні курси, щоб навчити людей, як управляти будинком.

4. Жителям, які вирішили провести збори для того, щоб обрати форму управління своїм будинком, повинна надаватись вся технічна документація на будинок.

Стаття 7 Закону України «Про житлово-комунальне господарство» говорить: органи місцевого самоврядування повинні забезпечувати людей послугами.

А чим натомість займається влада? Кришуванням КП "Господар"! Відмовляються від багатоквартирних будинків (не навівши лад) та роблять спробу відмовитись від дитсадків.

Що ж далі нас чекає?

Наразі ми зіткнулись із серйозною проблемою: з одного боку, створення в місті якомога більшої кількості ОСББ пердбачене законом, а з іншого - плачевний стан багатоповерхівок (що свідчить про небажання мешканців самостійно обслуговувати будинки, які потребують дорогого ремонту).

А якщо, приміром, взяти двоповерховий будинок, та ще з самими пенсіонерами, то яке там ОСББ?! Тому ми готові розробити програму допомоги ОСББ, включивши до неї і програму по утепленню будинків.

ОСББ, які беруть участь у програмі, можуть отримати компенсацію для утеплення будинків як із державного, так і з місцевих бюджетів. Разом із утепленням ми могли б зробити кольорові фасади таких будинків.

Новостворене ОСББ має скликати загальні збори, прийняти рішення. Програма діє на умовах спів фінансування: 20% коштів збирають співвласники, 80% доплачує об’єднана громада.

Також  можна об’єднати кілька будинків в одне ОСББ, але зі збереженням коштів мешканців кожного будинку окремо. Для більш чіткого уявлення, наведу такий приклад. В будинку 16 квартир. Кожного місяця з кожної квартири береться плата 50грн. За місяць маємо 800 грн.  І що за ці гроші можна зробити? А от об’єднавши декілька будинків, приміром 10, сума буде значно більша, вже не 800, а 8 000. За рік -  96,000грн. З них відрахуємо на заробітну плату бухгалтеру та за оренду офісу для роботи бухгалтера, який обслуговує ОСББ, а решта залишається на утримання будинку.  Я так вважаю, що за ці кошти можна вже хоч щось зробити. Мінімальна сума буде регулюватися Вами, а також залежати від площі квартири. Ситуація в п’яти поверхових будинках ще краща, оскільки чим більше квартир - тим більше коштів на ремонт.

ГОЛОВНА

Testfacebook