Журнал «Пасіка» №4, 2017 рік.
Захистимо бджіл. Про відшкодування збитків від загибелі бджіл на медоносах, оброблених отрутохімікатами.

Як запобігти отруєнню бджіл пестицидами та що робити, якщо отруєння бджіл уже сталося!? 

На ці запитання докладно відповів юрист Роман Лупяк з Вінницької області.
Відомі випадки, як після обробки озимого ріпаку масово загинули бджоли. Пасічники звернулися до керівника агрофірми, який стверджував, що обробки проводились законно і він ніякої шкоди відшкодовувати пасічникам не збирається. На тому все і закінчилося.
Сьогодні в кожній області по всій території нашої країни подібні випадки трапляються нерідко. Чи є можливість відшкодувати втрати, завдані несанкціонованими хімічними роботами сільськогосподарських підприємств?
Проаналізувавши більше 20 рішень судів різних областей України про відшкодування завданої пасічникам шкоди за 2010-2011 роки, можна помітити, що пасічники вигравали менше половини справ, більшість судових рішень були винесені на користь фермерів. Це свідчить про те, що пасічники припускалися певних помилок і не змогли довести своєї правоти, а тому я намагатимусь узагальнити дані помилки з метою їх недопущення бджолярами в подальшому.
Краще попередити лихо, ніж боротися з наслідками
З метою запобігання отруєнню бджіл я раджу пасічникам звертатися до органів місцевої влади із колективними заявами про попередження сільськогосподарських виробників про недопустимість обробки квітучих медоносних рослин, про можливі наслідки від отруєння та відшкодування завданої шкоди (зразок такої заяви наведено нижче).
Звичайно, якщо вже сталося отруєння бджіл, то доведеться грамотно побудувати захист своїх прав. По-перше, потрібно спокійно і виважено запропонувати запропонувати «горе-фермеру» відшкодувати завдані збитки добровільно.
Якщо фермер не погоджується відшкодовувати завдані пасічникам збитки, то без жодних вагань слід негайно починати збирати докази.
НЕГАЙНО ЗБИРАЄМО ДОКАЗИ
Зверніться до сільського, міського голови чи голови місцевої райдержадміністрації із офіційною заявою про створення комісії для обстеження пасіки та обробленого отрутохімікатами поля і відбирання зразків для проведення дослідження. До складу обстежу вальної комісії щодо отруєння пасіки повинні входити ветеринарний лікар, районний зоотехнік, агроном із захисту рослин, пасічник, представник виконкому місцевої влади. При неможливості участі в обстеженні пасіки всіх названих спеціалістів комісії легітимна (дійсна) при роботі в ній ветлікаря, пасічника і представника виконкому місцевої ради. Бажано, щоб при обстеженні був присутній фермер чи його представник, але якщо він відмовиться, то це ні на що не впливає. Комісія має обстежити повністю всі бджолині сім’ї пасіки та зробити висновок про повну чи часткову втрату бджіл та відібрати зразки підмору бджіл із складання відповідного акту. Після обстеження пасіки обов’язково потрібно оглянути поле, яке оброблялося і відібрати зразки рослин, про що також складається відповідний акт комісії. Зразки на експертизу відправляються за поданням ветеринарного лікаря.
На стадії проведення експертизи дуже важливо, щоб спеціалісти, які будуть її проводити були попереджені керівником лабораторії чи експертної установи про кримінальну відповідальність за дачу завідома неправдивого висновку, оскільки в деяких випадках судом не приймається до уваги висновок експертизи, якщо експерти не були перед початком її проведення попереджені про кримінальну відповідальність.
Якщо висновком експертизи буде доведено причинний зв’язок між обробкою поля та загибеллю бджіл, тоді сміливо можна звертатися до суду.
Підтвердженням факту, що пасіка дійсно належить саме вам в суді буде слугувати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки із обов’язковим щорічними відмітками про кількість бджолиних сімей та їх стан.
Інформацію про те, кому належить оброблене отрутохімікатами поле, якої воно площі, яка культура на полі посіяна та на якій відстані поле знаходиться від пасіки ви можете отримати у відділі Держкомзему або також у місцевій сільській раді.
Доказом того, що господарство використовувало для обробки сільськогосподарських угідь той чи інший препарат служить журнал обліку пестицидів та біопрепаратів даного підприємства, який має бути обов’язково.
Доказом доведеності завданої шкоди може слугувати довідка відповідної обласної зареєстрованої пасічницької організації або відділу статистики про вартість бджіл та продуктів бджільництва, а також довідка про те, скільки ви могли б отримати від бджіл, якби вони не загинули.
ПОДАЄМО ПОЗОВНУ ЗАЯВУ ДО СУДУ
Після збору усіх необхідних документів складайте позовну заяву. При поданні до суду позовної заяви потрібно додати її копію та копії усіх доданих до заяви документів для відповідача. При поданні судової заяви також потрібно сплатити судовий збір, який на 2012 рік встановлений у розмірі 1% від ціни позову, але не менше ніж 214,60 гривні та не більше ніж 3219 гривень, детальнішу інформацію можна отримати в канцелярії суду під час подання позову. В судових засіданнях пасічники повинні підтримувати поданий ними позов та доводити свою правоту. Звичайно,можна також звернутися за допомогою до адвоката, якщо не впевнені, що зможете самі відстояти свої права, але це зайві витрати, які також до речі, можна стягнути з відповідача в разі задоволення позову.


Роман Луп’як,
юрист, Вінницька обл.