Людина може прожити без кисню три хвилини, без води - три дні, а без бджіл – 4 роки. Британські вчені дійшли висновку, що якщо нинішня тенденція до скорочення бджолиних колоній збережеться, до 2-35 року бджоли зникнуть з лиця Землі, а через чотири роки вимирання загрожує людству.

 1030180

   Масова загибель бджіл може призвести до зникнення багатьох видів рослин, у тому числі сільськогосподарських, оскільки майже 80% з них запилюють медоносні бджоли. Великий вчений Ейнштейн свого часу стверджував, що коли на Землі зникнуть бджоли, то це і буде кінцем світу. Сьогодні явище масового вимирання бджіл набуло глобального характеру.
   Чому так відбувається? Основними факторами є:
• екзотичні паразити, що розмножуються з колосальною швидкістю у зв’язку з глобальним потеплінням,
• пестициди та інші хімікати, часто використовувані в сільському господарстві та при виробництві продуктів харчування,
• генетично модифіковані зернові культури,
• зміна клімату,
• вирубка лісів,
• застосування антибіотиків у бджолярській практиці,
• електромагнітне випромінювання.
   Всесвітній фонд захисту бджіл в якості головної причини загибелі медоносних бджіл приводить інтенсивне застосування отрутохімікатів та пестицидів при вирощуванні сільськогосподарських культур з метою підвищення врожайності, які наносять смертельну шкоду популяції бджіл по всьому світі.
    Ніхто напевно не знає, чому вимирають бджоли, але що буде зі світом, якщо ті остаточно зникнуть?
   Зникне мед. Продукт, який людство збирало близько 9 тисячоліть. Він служить нам не тільки для їжі, але і як косметичний і медичний засіб. Втративши бджіл ми, очевидно, не матимемо одного з найефективніших і універсальних продуктів на планеті.
   Багато фруктів і овочі перестануть рости. Люди, далекі від фермерства, слабо уявляють, яку кількість рослин запилюють бджоли. За доповіддю ООН, близько 100 рослин представляють 90% світової різноманітності їжі, і 70 з них запилюють бджоли. Якщо вірити BBC, без бджіл з продуктових магазинів зникне як мінімум половина товарів. Яблука, авокадо, виноград, персики, кавуни… і що найгірше — кава.
   Людям доведеться запилювати рослини самим. Але лише деякі і зі значно меншою ефективністю. Даний метод використовують в Китаї, де відчайдушно не вистачає бджіл. Метод з відром пилку і пензликом може допомогти злегка компенсувати вимирання бджіл, але ніяк не замінити його.
Зникнуть молочні продукти. Ви коли-небудь замислювалися, чим харчуються молочні корови? Їх дієта складається не тільки з простої трави. Коровам потрібно люцерна — рослина, яка опиляється лише бджолами. Вівцям та козам, до речі, теж. Без неї можна забути як про молоко, так і про будь-які похідні продукти.
   Зникне бавовна. А разом з нею згодом і весь одяг з нього, якого, м’яко кажучи, чимало. Так, ми навчилися робити синтетичну заміну, наприклад, поліестер, але у світі без бавовни ціна на нього відчутно зросте.
   Скоротиться різноманітність їжі. Без бджіл людство позбудеться частини звичного раціону, хоча дещо, звичайно, залишиться. Свині і кури не вимагають корми, виробленого з запилюваних рослин. Пшениця, соя, кукурудза і рис ростуть без запилення. Помідори, картопля і морква вимагають його зовсім небагато. Але виникне інша проблема…
   Ціна на їжу злетить до небес. І це не голослівне припущення. Взимку 2012 року в Шотландії, приміром, була знищена третина всіх бджолиних вуликів, що призвело до різкого підвищення цін на дефіцитні продукти. Краще не уявляти, скільки буде коштувати філіжанка кави у світі без бджіл.
   Світова економіка може звалитися. Принаймні, удар по ній буде жахливим. Під загрозою опиняться індустрії бавовни, молока і кави, багато харчових та медичних підприємств. Втрати складуть сотні мільярдів доларів по всій Землі, і буде потрібно диво, щоб не сталася катастрофа.
   У багатьох країнах почнеться голод. Щоб перейти на невимогливі до запилення рослини начебто сої та рису, потрібно чимало часу, якого може не бути у низки країн. Така проблема виникне лише якщо бджоли вимруть вже завтра, але і поступове вимирання принесе безліч бід.

ГОЛОВНА